Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 18 km od Pieszyc. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 27 - 28 kwietnia?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na trasę rowerową w pobliżu Pieszyc? Proponujemy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 18 km od Pieszyc. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w okolicy Pieszyc przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w pobliżu Pieszyc

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 18 km od Pieszyc, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 27 kwietnia w Pieszycach ma być 16°C. Nie powinno padać. W niedzielę 28 kwietnia w Pieszycach ma być 20°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Szlakiem Bolka DOT144 rowerem.info

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 78,13 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 41 min.
  • Przewyższenia: 267 m
  • Suma podjazdów: 1 213 m
  • Suma zjazdów: 1 257 m

Trasę dla rowerzystów z Pieszyc poleca Dolnoslaska_OT

Krótka charakterystyka

Szlak MTB, dość litościwy, bo z 70 km ma "tylko" 1100 m sumy przewyższeń. Jednak odległość robi swoje i dedykuje go doświadczonym rowerzystom. Został sprytnie rozpięty na trzech stacjach kolejowych dzięki czemu można podzielić jazdę. Lepiej jest zacząć w Świdnicy.

Świdnica - Świebodzice

Zaczynamy dłuższym podjazdem komfortowym asfaltem (230 m, 13 km). Stopniowo wjeżdżamy w Góry Sowie (świetna panorama). Mijamy kultową Bystrzycę Górną, Lubachów i Modliszów. Tutaj zaczyna się wreszcie jazda MTB. Prawie do Świebodzic poruszamy się stromymi gruntówkami, 14% czasem pęka na podjazdach i zjazdach (te ostatnie dominują). Na odcinku Modliszów - Pogorzała całkiem sporo rzewnych widoczków. Za tym górski las i... obowiązkowa przerwa przy Jeziorku Daisy. Kończymy dynamicznym zjazdem do Świebodzic.

Świebodzice - Jawor

Pierwsze 24 km (do Bolkowa) są dość spokojne, jedziemy po asfaltach, spady zasadniczo do 5% (8% maks). Po drodze warto zrobić przerwę nad pięknym jeziorem w Dobromierzu. Od Bolkowa trochę zmienia się charakter terenu, zaczyna się Pogórze Kaczawskie. Czeka nas podjazd (150 m na około 3 km), początkowo asfaltowy. Od Gorzanowic wjeżdżamy w teren, ten kawałek (do Lipy) powinien usatysfakcjonować miłośników MTB.

Dalej znów jest asfaltowy komfort, a po drodze dwa bardzo ciekawe rezerwaty wąwozy Lipy i Siedmicy. Tematy trudne na rower. Między nimi jest Storczykowe Wzgórze, z bardzo interesującymi roślinami w tym oczywiście tytułowymi. Można je, już samemu, dość łatwo objechać.

Za Siedmicą zjeżdżamy z rozleniwiającego asfaltu i od Jakuszowej pędzimy terenowo w stronę Jawora. Po drodze warto skręcić (czyli obowiązkowo!) na górę Rataj gdzie zobaczymy Organy Myśliborskie. Do miasta wjeżdżamy drogą rowerową.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Radunia i Ślęża

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 26,79 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 20 min.
  • Przewyższenia: 428 m
  • Suma podjazdów: 1 530 m
  • Suma zjazdów: 1 531 m

Rowerzystom z Pieszyc trasę poleca RowerowePodhale

Przełęcz Tąpadła - Grupa Raduni - Ślęża. Przedstawiona trasa została przejechana w ramach treningu przez zawodami EMTB. Odcinki zjazdowe w masywie Ślęży należą do bardzo trudnych - charakteryzują się występowaniem dużych głazów i niejednokrotnie opadają dosyć stromo. Odcinki w grupie Raduni są znacznie łatwiejsze - ścieżki wiodą wąskimi singlami i praktycznie nie występują na nich żadne skalne ogrody. W górnych partiach Raduni trasa przebiega przez świetliste dąbrowy, co podnosi walory estetyczne przejazdu.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podziemnie Miasto Osówka i trasa czerwona MTB Głuszyca

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 53,18 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 5 min.
  • Przewyższenia: 364 m
  • Suma podjazdów: 1 261 m
  • Suma zjazdów: 1 241 m

Trasę dla rowerzystów z Pieszyc poleca Januszek_44

Przed szarżą na czerwoną trasę MTB Głuszyca , zamierzam zwiedzić Podziemnie Miasto Osówka . To ostatni z trzech obiektów kompleksu Rise , który pozostał mi do odwiedzenia . Na płatnym parkingu / 4 zł , płatne w kasie / melduje się już po 9 . Nikogo tu jeszcze nie ma , dopiero zbiera się obsługa kompleksu . Kasa czynna od 10 , pierwsze wejście podobno o 10.15. Przed 10 zaczyna przybywać tu turystów a w kasie dowiaduję się ,że możliwe wejście dopiero , jak dla mnie o 11. Jest jakaś szansa ,że na trasę nazywaną jako turystyczna dostanę się o 10.30 razem z jakąś rezerwacją . Krótko przed 10.15 pani w kasie proponuje mi jakąś dłuższą trasę , nie zastanawiam się płacę i pędzę do wejścia . Razem ze sporą grupą wchodzę do podziemi . Na początku opowiada trochę przewodnik , a potem nowość z czegoś co przypomina szklany ekran/ hologram zaczyna opowiadać aktor Adam Ferency . Fajne wrażenie , dobrze się tego słucha . Potem jeszcze prezentacja całego kompleksu Rise i zostajemy oddzieleni na tzw trasę ekstremalną . Nowy przewodnik opowiada o łodzi którą popłyniemy a która została przeszła gruntowny remont w 1951 i tak naprawdę została jeszcze do naprawy podłoga łodzi , która przecieka , ale od czego mamy kaski ....potem mamy przechodzić po jakiś belkach zanurzonych w wodzie i oczywiście po ciemku , bo latarek nie mamy . W sumie przeżycie jest całkiem fajnie . Po tym etapie zaczyna się normalne zwiedzenie. Wszystko trwa prawie 2 godziny . Myślę ,że warto . Teraz ruszam na czerwona trasę MTB . Piękna pogoda , cudownie wybarwione drzewa , piękne widoki . Na trasie schr. Andrzejówka , Sokołowsko . Ekstra trasa . Dojazd ułożyłem żółtą MTB, kiedyś do przejechania w całości. A jeszcze widok na nie czynny kamieniołom melafiru
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Góry Sowie na rowerze DOT120 rowerem.info

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 21,22 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 259 m
  • Suma podjazdów: 773 m
  • Suma zjazdów: 773 m

Trasę dla rowerzystów z Pieszyc poleca Dolnoslaska_OT

Łatwa, bardzo widokowa trasa, biegnąca głównie drogami mocno wciętymi w zboczach. Do tego jeden mocno wymagający fragment ścieżką przez szczyt Popielaka. Opis zacznę od punktu dostępowego na przełęczy Woliborskiej i zgodnie z ruchem zegara.
Przełęcz Woliborska - Polana Bielawska

Na starcie mamy wygodny parking na kilkanaście aut. Dalej długa, gładka, bardzo szeroka, szutrowa autostrada wcięta w zbocza gór. Ładne widoki, umiarkowane nachylenie.

Polana Bielawska - Przełęcz Jugowska

Odcinek bardzo podobny w charakterze do poprzedniego. Droga jest ciut węższa, a widoki jeszcze ładniejsze. Szczególnie efektowny jest przejazd przez stok narciarski nad Zygmuntówką.

Północny fragment pętli. Bardzo ładny kawałek w większości schowany w lesie. Od czasu do czasu widoki. Może być mokro. Mijamy po drodze źródło Bielawicy. Przepiękny jest fragment w Rezerwacie "Bukowa Kalenica".

Polana Bielawska - Przełęcz Woliborska

Rozpoczyna go bardzo wymagający odcinek pieszą ścieżką po obu stronach Popielaka. Stromo i kamieniście. Dalej jest zdecydowanie spokojniej gdyż poruszamy się po kameralnych drogach i poza ewentualnym błotem jest spokojnie.

Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Okrążenie Gór Stołowych

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 108,92 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 311 m
  • Suma podjazdów: 1 427 m
  • Suma zjazdów: 1 430 m

Trasę rowerową mieszkańcom Pieszyc poleca Januszek_44

Dziś ruszam trasą rowerową nr 4020, która okrąża Góry Stołowe. Trasa w połowie biegnie po polskiej, a w połowie po czeskiej stronie.
O ile u nas trudno znaleźć jakiekolwiek oznaczenia, to po stronie czeskiej nie ma już takich wątpliwości. Trasa w całości przebiega po mało uczęszczanych trasach asfaltowych. Przez około 80 km spotkamy tu trudne podjazdy i dające trochę oddechu zjazdy .
Na 75. km łapie mnie burza i silny opad gradu. Skracam więc planowaną trasę i dziwnymi drogami dojeżdżam do parkingu.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria do roweru

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pieszyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto