MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stawy Podgórzyńskie, ulubione miejsce wędkarzy, rowerzystów i spacerowiczów z Jeleniej Góry mają nowego właściciela. Co tu teraz będzie?

Alina Gierak
Alina Gierak
Kompleks 22 stawów ukochali rowerzyści. Ścieżka nad Stawy Podgórzyńskie prowadzi z centrum miasta i osiedla Czarne
Kompleks 22 stawów ukochali rowerzyści. Ścieżka nad Stawy Podgórzyńskie prowadzi z centrum miasta i osiedla Czarne PAG, Justyna Orlik
Stawy Pogórzyńskie, założone przez zakon Cystersów w XV wieku, które były największymi stawami hodowlanymi w Sudetach i przyciągały zjawiskowym widokiem na Karkonosze, zmieniły właściciela. Pojawiła się od razu plotka, że kupił je deweloper, by je zasypać i postawić apartamentowce. Jaka jest prawda?

Spis treści

Nowy właściciel Stawów Podgórzyńskich

Nowym właścicielem Stawów Podgórzyńskich zostanie Jakub Kurowski, znany mieszkańcom Kotliny Jeleniogórskiej z ogrodu japońskiego Siruwia w Przesiece. Stworzył z tego miejsca Małą Japonię, która przyciąga setki turystów.

Co planuje zrobić na Stawach Podgórzyńskich?

W tej chwili finalizuję transakcję kupna Stawów. Mogę stanowczo zdementować plotki o planach ich zasypania. Nic takiego się nie wydarzy. Wręcz przeciwnie. Chciałbym, aby Stawy Podgórzyńskie były udostępnione turystom w jeszcze większym zakresie, niż to jest teraz - mówi Jakub Kurowski.

Wstępny plan zakłada, by ze stawów zrobić przyrodniczą atrakcję i miejsce obserwacji ptaków. Powstałyby kładki, pomosty, ścieżki przyrodnicze, czatownie.

Zobacz, gdzie są Stawy Podgórzyńskie

Birdwatching na Stawach Podgórzyńskich

Terenowe obserwacje ptaków (ang. birdwatching) to przyjazny naturze rodzaj turystyki, a jednocześnie wspaniała forma rekreacji i spędzania wolnego czasu. Ostatnio rozwija się bardzo dynamicznie.

Atrakcyjność tego hobby połączona z ciekawymi doznaniami przyrodniczymi sprawia, że coraz więcej ludzi, nie tylko zawodowców, ale i amatorów z wielu krajów angażuje się w tę aktywność terenową.

Co dokładnie będzie na Stawach Podgórzyńskich, czy wprowadzimy bilety wstępu, jaki teren będzie dostępny dla turystów - to wszystko ustalimy, gdy formalności zostaną zakończone - wyjaśnia Jakub Kurowski

Na Stawach Podgórzyńskich gnieździ się wiele gatunków ptaków

  • czapla siwa
  • czajka
  • perkoz dwuczub
  • kulon
  • różne gatunki kaczek
  • gęsi
  • łabędzie
  • myszołów
  • jastrząb
  • kania ruda
  • krogulec
  • bieliki
  • niekiedy też pojawiają się sokoły wędrowne czy rybołowy

Ptaki obserwuje się gołym okiem lub przez przyrządy optyczne (lornetkę, lunetę). Towarzyszy temu zazwyczaj zgłębianie wiedzy na temat ich wyglądu, głosów, zachowań i biologii. Miłośnicy tego hobby nazywani są ornitologami amatorami lub ptasiarzami. W przeciwieństwie do zawodowych ornitologów, ptasiarze są zwykle amatorami i nie prowadzą badań naukowych.

W Europie birdwatching jest szczególnie popularny na Wyspach Brytyjskich – liczbę tamtejszych birdwatcherów szacuje się na 3–4 mln.

Stawy Podgórzyńskie, najstarsze stawy hodowlane w Sudetach

Stawy Podgórzyńskie są usytuowane tuż przy Cieplicach Śląskich. Powstały w XV wieku. 300 lat później weszły w posiadanie rodziny Schaffgotschów i stanowiły kompleks 67 akwenów.

W XX wieku między stawami poprowadzono linię tramwajową, która łączyła uzdrowiskową część Jeleniej Góry z Podgórzynem.

Dziś istnieje 22 stawów, które stanowią prywatną własność. Przy jednym z nich powstała restauracja Aquakultura, serwująca na co dzień m.in. ryby, pochodzące z Podgórzyna. Na zewnątrz znajduje się ogromny taras, skąd rozpościera się widok na Karkonosze i zamek Chojnik.

Niedawno Stawy Podgórzyńskie zostały wystawione na sprzedaż. Transakcję kupna finalizuje Jakub Kurowski.

Czytaj więcej o Ogrodzie Japońskim Siruwia oraz o Stawach Podgórzyńskich TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pieszyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto