Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RadioGra – historia Diory w Dzierżoniowie w formie gry. Można sobie zbudować radio Pionier!

Gabriela Fedyk
Tak wygląda RadioGra wydana przez UM w Dzierżoniowie promująca historię Diory i kultowego radia Pionier
Tak wygląda RadioGra wydana przez UM w Dzierżoniowie promująca historię Diory i kultowego radia Pionier Materiały prasowe UM Dzierżoniów
Kultowe radioodbiorniki marki Diora były produkowane w Dzierżoniowie przez 44 lata – od 1945 do 1989 roku. Niektóre modele do dziś stoją w wielu w polskich domach. Choć zakład nie istnieje od wielu lat, to dzięki nowej inicjatywie miasta Dzierżoniów można poczuć się jak inżynier i zbudować np. słynne radio Pionier. RadioGra jest już dostępna w sprzedaży.

Spis treści

RadioGra ma formę gry karcianej i jest kolejnym elementem Projektu Diora, który ma na celu upowszechnianie przemysłowej historii Dzierżoniowa. Składa się ze 100 kart, z czego 24 karty to produkty Diory. Reszta kart to 12 stołów montażowych, 30 części, 8 baterii, 12 spięć, 6 jokerów oraz 8 „kart złodziei” i można z nich składać własne Symfonie, Pioniery czy Polonezy.

RadioGra w Dzierżoniowie – zbuduj własny radioodbiornik

Cel gry jest jasny – zbudowanie najlepszej wersji trzech radioodbiorników. Mogą nam w tym jednak przeszkodzić „spięcia” i „złodzieje pomysłów”, co dodaje zabawie nutkę emocji. Gracze muszą działać strategicznie i być czujni, bo podczas produkcji można krzyżować plany innym, podkradać ich pomysły i części. Zwycięża osoba, której radioodbiorniki otrzymają największą liczbę punktów. RadioGra ma też walor edukacyjny – bawiąc się możemy dowiedzieć się wiele o historii polskiej radiofonii.

RadioGra w Dzerżoniowie – gdzie kupić? Ile kosztuje?

Grę można kupić w Biurze Komunikacji Społecznej i Promocji UM w ratuszu oraz w Centrum Informacji Turystycznej. Cena RadioGry to 21,98 zł, co jest kwotą pokrywającą produkcję karcianki. Do każdej sprzedanej gry gratis dołączany jest egzemplarz komiksu „Historia Zakładów Radiowych Diora”, wydany w 2021 roku również przez miasto Dzierżoniów.

Jak mówi kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Promocji, Magdalena Sośnicka, gra cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów, a także mediów. Warto słuchać radiostacji w całej Polsce, bo te otrzymały pakiety do rozdania dla słuchaczy. Nie trzeba zatem przyjeżdżać do samego miasta, aby nabyć grę, ale może to być świetny powód, by odwiedzić Dzierżoniów i Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, które ma najbogatszą w Polsce ekspozycję diorowskich radioodbiorników.

Projekt Diora – przystępna historia Dzierżoniowa

RadioGra, komiks „Historia Zakładów Radiowych Diora” czy komiksowe przystanki to część Projektu Diora, który ma przybliżyć młodszemu pokoleniu przemysłową historię miasta, a tym nieco starszym dać impuls do wspomnień związanych z Dzierżoniowem. Kolorowa, przystępna dla każdego forma, z wieloma detalami z historii miasta i zakładów Diora to pomysł na zachowanie wspomnień i pamiątkę dla wielu pokoleń dzierżoniowian i ich rodzin. Warto dodać, że autorem ilustracji tych wydawnictw jest lokalny rysownik, Michał Stawicki. Jak wspomina początki współpracy przy Projekcie Diora?

- Dyrektor muzeum wiedział o moim zamiłowaniu do rysunku i zaproponował, żebym coś stworzył. Spróbowałem, spodobało się i powstały kolejne rysunki. Najpierw standy, potem przystanki i komiks - mówi Michał Stawicki.

Zapytany o to, co było największym wyzwaniem w pracy nad grą, odpowiada, że wymyślenie pudełka:

- Grafika na pudełko jest ważna, musi przyciągać. To było najtrudniejsze – mówi lokalny artysta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RadioGra – historia Diory w Dzierżoniowie w formie gry. Można sobie zbudować radio Pionier! - Dzierżoniów Nasze Miasto

Wróć na pieszyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto