MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Błękitnym Jeziorkiem w Rudawach Janowickich poczujcie się jak w Chorwacji. Inne kolorowe jeziorka też zachwycają

Alina Gierak
Alina Gierak
W Rudawach Janowickich puste wyrobiska po kopalni pirytu zaczęła wypełniać woda przyjmująca różne kolory, w zależności od składu chemicznego podłoża.
W Rudawach Janowickich puste wyrobiska po kopalni pirytu zaczęła wypełniać woda przyjmująca różne kolory, w zależności od składu chemicznego podłoża. Alina Gierak/Polskapress
Gdy usiądziecie na ławkach przed Błękitnym Jeziorkiem, poczujcie się w Rudawach Janowickich jak w Chorwacji. W szmaragdowej wodzie odbijają się drzewa i skały. Woda jest czysta, widać dno zbiornika. Możecie oddać się wakacyjnemu lenistwu. Teraz jest tu wyjątkowo pięknie. Jeziorka: Żółte, Purpurowe i Zielone też są piękne. Piszemy jak tu dojechać, gdzie zostawić samochód, co zjeść i podajemy kilka innych praktycznych porad przed wycieczką do Kolorowych Jeziorek.

Spis treści

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich - skąd wzięły się te kolory?

Jeziorka powstały na terenie dawnych kopalni pirytu, który służył do produkcji kwasu siarkowergo. Wydobywano go od XVIII wieku koło wsi Wieściszowice wsi w Rudawach Janowickich. W 1925 roku prace wstrzymali Niemcy ze względu na konkurencję pirytów importowanych z Hiszpanii.

Po drugiej wojnie światowej, mimo uzyskania stąd koncentratu zawierającego 40 proc. siarki, kres kopalniom przyniosło odkrycie tego pierwiastka pod Tarnobrzegiem. Kopalnię w Wieściszowicach zamknięto. Porzucone wyrobiska uległy częściowemu zalaniu wodą. Szybko okazało się, że każdy ze zbiorników miał inny kolor. Decydowała o tym zawartość minerałów rozpuszczonych w wodzie.

  • Żółte Jeziorko leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., Jest to najmłodsze jeziorko które woda wypełniło się około 20 lat temu
  • Purpurowe Jeziorko (Czerwone Jeziorko) leży na wysokości ok. 560 m n.p.m., powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt, wypełnione wodą w kolorze purpury, będącą roztworem kwasu siarkowego.
  • Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) 635 m n.p.m., powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi.
  • Zielony Stawek (zwany również Czarnym Jeziorkiem) na ok. 730 m n.p.m., jest on najmniejszy i okresowo wysycha. Powstało po wyrobisku „Gustaw”. Woda pojawia się tu po bardzo intensywnych opadach deszczu.

Kolorowe Jeziorka - atrakcją turystyczną

Jeziorka szybko stały się atrakcją turystyczną. W plebiscycie National Geographic zostały wybrane jednym z cudów Polski.

Popularność powoduje, że w wakacje i weekendy jest tu zawsze dużo ludzi. Jeśli chcecie spokojnie posiedzieć nad szmaragdowym zbiornikiem, lepiej przyjechać do Wieściszowic w tygodniu.

Wieś znakomicie przystosowała się do ruchu turystów. Przy trasie do jeziorek są parkingi, mała plaża z parasolami i fast foodami, biwak, gdzie można rozstawić namioty.

W Wieściszowicach, na początku wsi postawiono dmuchańce ze smerfami. To dodatkowa atrakcja dla dzieci.

Parkingi i wstęp do Kolorowych Jeziorek. Inne rady

  • Wstęp na trasę do jeziorek jest za darmo
  • Parkingi są płatne. Jest ich kilka. Pozostawienia auta kosztuje 5 lub 10 złotych za osobowe (ceny 23 czerwca 2024)
  • Nie zatrzymujcie auta na pierwszym lepszym parkingu na dole wsi. Powyżej też są miejsca do parkowania.
  • Najwygodniejszy parking znajduje się tuż przy wejściu do bramy Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Stąd macie blisko do pierwszego jeziorka
  • W sezonie przy żółtym jeziorku działa drewniana budka typu fast-food (ceny znajdziesz w galerii zdjęć) Jest tu też toaleta.
  • Nie wybierajcie się na wycieczkę w klapkach. Podejście do Błękitnego Jeziorka jest strome, bardziej uciążliwe jednak są korzenie i kamienie, które są na szlaku.
  • Cała trasa zajmie wam około dwóch godzin
  • Można spacerować z psem na smyczy
  • W jeziorkach jest zakaz kąpieli

Z Jeleniej Góry do Wieściszowic dojedziecie w 30 minut. Z Legnicy trasa zajmie około 50 minut. Z Wałbrzycha niewiele ponad 30 minut. Z Wrocławia około 1,5 godzin.

Zobaczcie jak teraz jest pięknie nad Kolorowymi Jeziorkami

Z Kolorowych Jeziorek do innych atrakcji

W pobliżu jeziorek znajdują się inne atrakcje.

  • Zamek Bolczów
  • Sokoliki i Krzyżna Góra w Trzycińsku
  • Schronisko Szwajcarka
  • Miedzianka z browarem , Muzeum Militariów i najwyżej położoną księgarnią w Polsce
  • Pałac w Ciechanowicach z malowidłami ściennymi jak na Wawelu
  • Wieś Mniszków z 300-letnim dworem wiejskim
  • Przez Kolorowe Jeziorka została wytyczona ścieżka dydaktyczna, która pokrywa się z biegnącym tutaj zielonym szlakiem. Zaczyna się ona we wsi Wieściszowice, przecina Kolorowe Jeziorka i swój finał ma we wsi Rędziny. Jej kulminacją jest Wielka Kopa,

Czytaj więcej o tym TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pieszyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto