Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierżoniowska mennica. Miejsce o którym mało kto wie. Poznaj tę historię

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Remigiusz Biały / Polska Press
Dzierżoniowska mennica znajduje się w wieży ratusza. Miejsce mało znane wśród mieszkańców, ale za to jest niesamowitą niespodzianką dla turystów. Obecnie to rekonstrukcja średniowiecznego warsztatu, który powstał ponad dekadę temu, ale dlaczego? Poznaj jego historię.

Każdy turysta odwiedzający Dzierżoniów w pierwszej kolejności kieruje się do Rynku. Dokładnie do wieży Ratusza, gdzie jest punkt widokowy. Jednak po skończeniu podziwiania panoramy miasta, Gór Sowich i masywu Ślęży, na gości czeka kolejna atrakcja – Mennica. Jest to rekonstrukcja XIV wiecznego warsztatu monetarnego.

Niespodzianka dla turystów w wieży ratusza Dzierżoniowie. Mennica i bicie monety

Na miejscu lokalny przewodnik, a zarazem pracownik punktu informacji turystycznej, zawsze zaprasza odwiedzających do dawnego lochu, który znajduje się w wieży ratusza na pokaz menniczy. Tam turyści mogą bliżej poznać średniowieczną historią miasta, która nie jest powszechnie znana nawet mieszkańcom i sposobie wybijania monet w średniowieczu.

Na pokazie każdy z uczestników może samodzielnie przygotować kruszec i wybić kopię Halerza z 1352 roku i pamiątkową monetę Dzierżoniowa z ratuszem na awersie i herbem miasta na rewersie. Koszt jest niewielki, bo za jedną monetę zapłacić należy 70 groszy, a wspomnienia i poznanie niezwykłej historii wliczone jest już w cenę.

Średniowieczny przywilej dla Dzierżoniowa

Istnienie tego miejsca ma podłoże historyczne. Dzierżoniów w średniowieczu posiadał przywilej wybijania własnych monet. Kiedyś to było prestiżowe wyróżnienie, które przyczyniało się do rozwoju miast. W dokumencie wystawionym w Mianowie w 1352 r. książę świdnicki z dynastii Piastów – Bolko II Mały nadał trzem miastom przywilej wybijania monet w tym dla Dzierżoniowa, ówczesnego Rychbachu.

Monety były bite ze srebra z dodatkiem miedzi. Taki przywilej wykupiono na 10 lat za 60 kg srebra. Na awersie Halerza z XIV w. widnieją trzy litery MCR. Jest to skrót od Moneta Civitas Rychbach – Moneta Miasta Rychbach. Na rewersie umieszczono orła dolnośląskiego z czasów panowania Piastów.

Obecnie historykom trudno jest ustalić, gdzie dokładnie w Dzierżoniowie wybijano monety i czy w ogóle był do tego przeznaczony jakiś budynek. Dlatego pokazy mennicze odbywają się w pomieszczeniu po dawnym lochu więziennym. Kiedyś najprawdopodobniej monety robiono na świeżym powietrzu, gdzie rozpalono ogromne ognisko w którym, kruszec nabierał plastycznej formy.

Jak dotrzeć do wieży ratusza w Dzierżoniowie? Sprawdź na na poniższej mapie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto